Doğru Ofis Perdesi Nasıl Seçilir

5 Adımda Doğru Ofis Perdesi Nasıl Seçilir?

Günümüzün sosyal yaşam ve iş yaşamı dengesinde, bireyler evlerinde geçirdikleri süreden daha fazlasını ofis mekânlarında geçirmektedir. Bu durum, ofis perdesi nasıl seçilir sorusunun önemini artırmakta; ofis perdesi seçiminin kişisel ya da gelişigüzel tercihlere bırakılmaması gerektiği gerçeğini güçlendirmektedir. Bu içeriğimizde ofis perdesi nasıl seçilir sorunsalını A’dan Z’ye ele alarak, daha iyi bir iç mekân deneyiminin sağlayacağı kazanımları açıklamaya çalışacağız.

Ofis perdesi nasıl seçilir sorusun cevabı, birkaç etaptan oluşan bir süreci kapsıyor diyebiliriz. Bu noktada öncelikle ofis perdesi seçiminin önemini kavramak gerekiyor. Ardından da ihtiyaçların, beklentilerin, taleplerin net bir şekilde ortaya koyularak; doğru perde seçimi için temel kriterlerin ofis özelinde belirlenmesi oldukça önemli başlıklar arasındadır.

1- KATKILAR: Doğru Ofis Perdesi Seçimi Neden Önemli?

Ofis iç mekânlarında doğru mobilya seçimi kadar önemli olan bir diğer konu da doğru perde seçimidir. Bir ofis mekânı için perde; dışarıyla içerinin ve içeriyle içerinin ilişkisini/iletişimi belirleyen önemli bir dinamiktir. Bu nedenle doğru ofis perdesi seçimi yapılırken; sadece kişilerin beğenileri değil, günün anlamlı bir bölümünü ofiste geçiren ofis çalışanlarının ihtiyaçları ve konforu da gözetilmelidir.

Ofis perdesi nasıl seçilir kriter listesinin ilk sıralarında stil, kurumsal kimlik, renk, desen gibi dinamikler listelense de doğru perde seçimi; bu tür bir bakış açısından daha fazlasını gerektirmektedir. Ofis için en uygun perde modelleri arasında pek çok farklı, yenilikçi, modern, postmodern seçenek bulabilirsiniz. Ancak her ofis perdesi modeli, her ofis için uygun değildir. Ofis perdesi nasıl seçilir sorusunu, bu kadar önemli yapan da budur.

Doğru Ofis Perdesi Seçimi ve “Verimlilik”

Ofis Perdesi Seçimi ve Verimlilik

Mekânın iç dinamikleriyle uyumlu bir ofis perdesi seçimi, ortamın genel atmosferi üzerinde son derece belirleyicidir. Pek çok araştırmanın ulaştığı sonuçlara göre ofis mekânlarındaki sıkıcı, tekdüze, boğucu iç mekân tasarımı; bir süre sonra çalışanların da motivasyonunu, verimliliğini, yaratıcılığını olumsuz yönde etkilemektedir. Leesman Index’in verilerine göre çalışanların %85’i, çalışma mekânlarının kendileri için önemli olduğunu belirtmektedir.

Ofis kullanıcıları için estetik açıdan göz yormayan, algıyı parçalamayan, ferah, dengeli ve uyumlu bir mekân deneyimi; işle ilgili ortam kaynaklı aksamaları en az seviyeye indirecektir. 

Espas, ışık ve düzen. İnsanların bunlara, ekmek ya da yatacak yer kadar gereksinimi vardır.

Mimar Le Corbusier

Doğru Perde Seçimi ile “Müşteri İletişimi”

Doğru Perde Seçimi ile Müşteri İletişimi

İç mekân tasarımı, ofisinizde ağırladığınız müşterilerinizde (ya da potansiyel müşterilerinizde) pozitif bir intiba bırakabilmek açısından önemli bir avantaj alanıdır. Doğru planlanmış bir iç mekân; müşterilerinize vermek istediğiniz mesajları, çok daha etkili bir şekilde ve duygulara hitap eden bir yolla iletmenizi sağlar. 

Yanlış ofis perdesi seçimi sonucunda oluşan karanlık, basık, boğucu bir ofis ortamı; müşterilerinize de sağlıksız bir çalışma alanı algısı oluşturacaktır. Bu da doğal olarak verimli, yaratıcı, inovatif bir çalışma ortamı görünümü değildir.  

“Yapısal Sorunların Çözümü” ve Perde Seçimi

Ofis Perde Seçimi ve Yapısal Çözümler

Ofisinizin bulunduğu binanın, araziye yerleşimi ve etraftaki diğer binalarla kurduğu ilişki son derece önemlidir. Artan şehirleşmeyle birlikte bina tasarım süreçlerindeki pek çok önemli parametre dikkate alınmayabiliyor. Bu da kalitesiz ve sağlıksız iç mekânların oluşmasına neden oluyor.

Örneğin güneş ışığını çok yoğun ve uzun süre alan bir ofiste bilgisayar başında çalışan kişiler için konforlu bir ortam sadece doğru ofis perdesi seçimi ile sağlanabilir. Bazen de güneşin yoğun ama rahatsız edici olmayacak bir şekilde içeri alınması istenebilir. Bu gibi durumlarda da ışığın direkt etkisini kıracak ofis perdesi modelleri sayesinde önlem alınabilir.

Ofis perdeleri; mekâna önemli bir değişim kattığı gibi, mekânın işleviyle uyumlu bir şekilde seçilerek yapısal problemlerin çözümüne de katkı sunabilir.

Doğru Ofis Perdesi Seçimi ile “Maliyet Kontrolü”

Ofis Perdesi Seçimi ile Maliyet Kontrolü

Ofis mekânının özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre seçilmiş ofis perdesi modelleri ile uzun vadeli ek maliyetler kontrol altına alınabilir. Doğru ofis perdesi seçimi ile yazın klima kullanımı, kışın ise ısınma giderlerini azaltmak mümkündür. Burada amaç, yazın güneşin aşırı ısıtma etkisi kıracak perde modeli ve malzemesi seçerek, güneşe direkt maruz kalmayı önlemektir. Kış şartları içinse yalıtım özellikleri de bulunan kumaşlarla pencerenin mevcut yalıtım nitelikleri desteklenebilir.

Böylelikle özellikle ofis içerisindeki teknolojik cihazların, güneş ışığına aşırı derece maruz kalması önlenebilir. Bu da teknolojik cihazların zarar görmesinin önüne geçerek, kullanım ömürlerini uzatacaktır.

Kurumsal Kimlik ve Kurum Kültürüne Vurgu

Ofis Perdesi Seçiminde Kurumsal Kimlik

Perde, mekân için önemli bir tamamlayıcıdır. Bu da perde seçimini, şirketin kurumsal kimliğini pekiştirmek açısından önemli bir başlığa dönüştürmektedir. Böyle bir açıdan bakarsak ofis perdeleri, vurgulayıcı bir eleman gibi konumlandırılabilir.  

Ofis iç mekân tasarımları ile her zaman resmi ve ciddi bir algı oluşturmak hedeflenmeyebilir. Bazı sektörler için samimiyet, huzurlu ortam, yaratıcılığı teşvik eden dinamikler, genç bir duruş ya da eğlence daha önemli olabilir. Örneğin inovatif bir iş yapıyorsanız ve son derece geleneksel bir iç mekân tasarımına sahipseniz, bu kurumsal kimliğinizle ters düşen bir yaklaşım olacaktır. İnovatif işler üreten bir şirketten her alanda inovatif olması beklenir. Genç, teknoloji odaklı ve inovatif startup şirketlerin; modern bir çizgiyi takip ederek, teknoloji vurgusu güçlü ofis perdesi modellerini seçmeleri, kurum kültürlerini yansıtmak açısından önemlidir.

Sonuç olarak markanızı nasıl ifade etmek ve konumlandırmak istiyorsanız, yaklaşımınıza uygun ofis perdesi modelleri kullanarak marka kimliğinizi pekiştirebilir, güçlendirebilirsiniz. Tüm bu dinamiklerden dolayı ofis perdesi nasıl seçilir konusu, üzerine düşünülmesi ve titiz bir yaklaşımla ele alınması gereken bir konudur.

2- HAZIRLIK SÜRECİ: Ofisin İhtiyaçları Neler?

Ofis Perdesi Seçiminde Hazırlık Süreci
Ofis Perdesi Nasıl Seçilir? İhtiyaçlar Nelerdir?

Doğru ofis perdesi seçimi yapabilmek için öncelikle ön hazırlığınızı iyi yapmalısınız. Bu tür ürünler seçilirken ana dinamiklerin net bir şekilde belirlenmesi, seçim sürecini çetrefilli bir hâl almaktan kurtarmaktadır.

 • Ofisinizin konumu nerede (Hangi cepheye bakıyor, güneşi hangi yönden ve ne yoğunlukta alıyor gibi)?
 • Perde yaptırılacak mekânın işlevi/kullanım amacı/kullanım sıklığı/ihtiyaçları nedir?
 • Perdenin mekandaki ana işlevi ne olacak (Yoğun ışıktan korumak, gürültü için önleyici olmak gibi)?
 • Ofis mobilyalarının stili, renkleri, malzemeleri nasıl?

Doğru ofis perdesi seçiminde dekorasyonla uyumluluk kadar, işlevsellik de önemlidir. Bu nedenle perde seçimi; sadece kişisel zevkler, beğeniler ya da trendler odağında yapılmamalıdır.

Elbette, tüm bu dekorasyon ve işlevsellik detaylarına hâkim olmayabilirsiniz. Luby Tekstil olarak ofis perdesi ihtiyaçlarınız için sizi ofisinizde ziyaret ediyoruz. Deneyimli ekibimiz, ofisinizde sizinle birlikte temel kararları netleştiriyor. Böylelikle ofis perdelerinizi geniş bir seçenek yelpazesi ile ihtiyaç ve beklentilerinize tam uyumlu olacak şekilde seçebiliyorsunuz. Ücretsiz Keşif hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3- TEMEL KRİTERLER: Doğru Ofis Perdesi Nasıl Seçilir?

Ofis Perdesi Nasıl Seçilir Rehberi
Doğru Ofis Perdesi Nasıl Seçilir Kriterleri

Ofis perdesi seçimi neden önemli, perde seçiminden önce netleştirilmesi gereken temel kararlar neler gibi konularda açıklama yaptıktan sonra, artık doğru ofis perdesi nasıl seçilir konusuna adım adım detaylı cevaplar verebiliriz. Her mekânın işlevi, güneşi alma yönü, karşıladığı rüzgâr yoğunluğu farklı olacağı için perde ihtiyaçları da farklılık göstermektedir. Öte yandan ofis mekânı farklı alanlardan oluşacağı için her spesifik alanın spesifik ihtiyaçları göz önüne alınmalıdır.

Konuya onu daha önce hiç görmemişsin gibi bak. Her yanıyla incele. Ana hatlarını ellerinle çiz ve kendini onunla doldur.

Sanatçı John Baldessari

Ofis perdesi seçimindeki kriterleri, iç etmenler ve dış etmenler olarak iki ana başlığa ayırarak inceleyebiliriz:

Ofis Perdesi Nasıl Seçilir: İç Etmenler

İç etmenlere göre ofis perdesi nasıl seçilir başlığı altında inceleyeceğimiz kriterler, ofis iç mekânı ile diğer bileşenler ve kurumsal beklentiler kapsamındaki değerlendirmelerdir.

Ofis için perde seçimi yaparken;

 • Kullanım kolaylığı
 • Temizleme kolaylığı
 • Koku tutmama özelliği
 • Genel dekorasyonla uyumluluk
  • Ofis içerisindeki diğer mobilyaların renkleri, modelleri, malzemeleri
  • Zemin kaplaması, halı rengi ve malzemesi
  • Duvar rengi
 • Pencere ölçülerine uygunluk
 • Ofisin iç yüksekliği
 • Estetik açıdan göz yormayan, algıyı parçalamayan model
 • Kurumsal kimlik ve kurum kültürü dikkate alınmalıdır.

Ofis perdesi seçerken; pencerenin boyutuna, duvarın boyutuna, pencerenin duvarda kapladığı alana, odanın genişliğine de dikkat etmek gerekir. Örneğin dar ve küçük ofisler için yere kadar değen, karışık ve büyük desenli perdeler seçilmemelidir. Çünkü bu seçim, ofisin olduğundan da basık ve kaotik görünmesine/algılanmasına sebep olacaktır.

Bu tür ofislerde mekânın daha geniş, ferah ve aydınlık görünmesi için çok fazla alan kaplamayan, sade renkli, sade desenli, pencere boyutu ile tam uyumlu ofis perdesi modelleri seçilmelidir. Ofisin iç yüksekliği, mekânın ferah olup olmamasında en önemli noktalardan biridir. İç yükseklik açısından dezavantajlı durumlarda doğru seçimlerle farklı etkiler yaratılabilir.

Ofis Perdesi Nasıl Seçilir: Dış Etmenler

Ofis Perdesi Seçiminde Dış Etmenler
Dış Etmenlere göre Ofis Perdesi Nasıl Seçilir?

Dış etmenlere göre ofis perdesi nasıl seçilir başlığı altında inceleyeceğimiz kriterler, dış mekân dinamikleri kapsamındaki değerlendirmelerdir.

 • Mekânın hangi cepheye baktığı (kuzey, güney, doğu, batı)
 • Mekânın güneş görüp görmediği
 • Mekânın güneşi, gün içerisinde hangi aralıklarda yoğun bir şekilde aldığı
 • Mekânın, sık sık araçların geçtiği bir yola veya işlek bir caddeye bakıp bakmadığı
 • Perdenin güneşlik özelliği ihtiyacı olup olmadığı
 • Perde malzemesinde kalite ve dayanıklılık

İçeride huzurlu bir ortam oluşturabilmek için dış dinamiklerin etkileri çok iyi yönetilmelidir. Bu doğru yönetimin bir parçası camın nitelikleri iken, diğer bir parçası da seçtiğiniz perdenin nitelikleridir. Aşırı güneşi kırarak engelleyen, aşırı gürültü için bariyer oluşturabilen bir ofis perdesinin; mekâna sunacağı katkılar şüphesizdir. Yoğun güneş ışığının özellikle bilgisayar, yazıcı gibi teknik cihazlar üzerindeki zarar verici etkisinden dolayı, aynı zamanda güneşlik olarak da çalışabilen bir perde seçimi doğru karar olacaktır. 

İhtiyacın farkına varmak tasarımın birincil koşuludur.

Tasarımcı Charles Eames

Ofislerin hangi cephesinde hangi perde sisteminin kullanılacağını bilmek, doğru ofis perdesi seçiminde ilk etapta bakılması gereken parametrelerden biridir. Doğru kumaş seçimi ise doğru perde sisteminin en önemli parçasıdır.

Doğru Ofis Perdesi Seçimi Size Ne Sağlar?

Özetlemek gerekirse; basit bir olay gibi görünen ofis perdesi seçimi, pek çok açıdan oldukça kıymetli faydaları da beraberinde getirir.

Doğru ofis perdesi seçimi ile

 • Işık denetimi
 • Isı kontrolü
 • Gürültü kontrolü
 • Marka prestiji
 • Çalışan memnuniyeti
 • İş verimliliği
 • Isınma-soğutma maliyet kontrolü sağlanır.

Sık sık perde değiştirmek maliyetli olacağı için perde modeli, sistemi, malzemesi dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Bu tür bir sorgulamadan bağımsız olarak yapılan ofis perdesi seçimi, bütçeniz için en uygun seçenek gibi görünse de orta ve uzun vadede ek maliyetler çıkarması kaçınılmazdır.

Ofis perdesi nasıl seçilir sorusuna temel kriterler bazında cevap verdikten sonra, artık spesifik önerileri inceleyebiliriz.

4- DEKORASYON TÜYOLARI: Ofis Perdesi Nasıl Seçilir?

Ofis Perdesi Nasıl Seçilir Dekorasyon Kriterleri
Dekorasyona göre Ofis Perdesi Nasıl Seçilir?

Ofis; tek mekânlı olabileceği gibi, farklı mekanların birlikteliğinden oluşan bir bütün de olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, her spesifik alanın spesifik ihtiyaçlarını göz ardı etmeyecek seçimler yapabilmektir.

İyi bir ofis perdesinin nasıl olması gerektiğine dair öneriler:

 • Toplantı odalarında, sunum sırasında içerisinin karanlık olması isteniyorsa, blackout (karartma) stor perde modeli kullanmak uygundur.
 • Kullanım açısından kolaylık sağlanması hedefleniyorsa kolay açılıp kapanabilen perde modelleri seçilmelidir (ofisin sık sık havalandırılması gerekiyorsa ya da güneşin gün içerisinde engellenmesi gereken zaman aralıkları varsa).
 • Tek kişilik geniş ofisler için jaluzi ya da zebra perde modelleri daha fazla tercih edilmektedir.
 • Işığı çok yoğun bir şekilde alan mekanlarda kalın kumaşlı perde modelleri, ışığı kesmek için idealdir.
 • Ofis camları kısa ise stor perde modelleri daha iyi bir seçim olacaktır.
 • Ofis içi cam bölmelerde perde kullanılacaksa plise perde modelleri uygundur. Plise perde, çoğunlukla küçük ya da dar ve uzun camlarda tercih edilmelidir.

Farklı ofis mekânları için hangi tür seçimlerin daha işlevsel olacağına dair detaylı bilgileri, Dekorasyona Uygun Perde Seçimi başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

5- MODEL ÖNERİLERİ: Ofis için Uygun Perde Modelleri

Çoğunlukla jaluzi tercih edilse de ofis perdesi seçiminde çok çeşitli alternatif yaklaşımlar bulunmaktadır. Yıkama gerektirmeyen, aynı zamanda sineklik görevi görebilen, solmayan kumaşlardan yapılmış, sadece nemli bir bezle silinebilen, rüzgârı kesebilen, açık ofislerde bölücü olarak kullanılabilen gibi çok farklı istek ve amaçlara hitap edebilen ofis perdesi modelleri vardır.  

Ofis için perde seçimi dendiğinde akla gelen temel modeller ise jaluzi, zebra ve stor perde modelleridir. Bu modellerde farklı malzeme, renk, doku, desen seçimleri de mümkün olmaktadır. Sıklıkla kullanılan bu modellerin seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları; Ofis için Stor Perde Seçimi, Ofis için Jaluzi Perde Seçimi, Ofis için Zebra Perde Seçimi Nasıl Yapılır? başlıklı detaylı içeriklerimizden öğrenebilirsiniz.

Bu içeriğimizle ofis perdesi nasıl seçilir sorusuna detaylı bir cevap verip, size geniş bir bakış açısı sunmaya çalıştık. Luby Tekstil olarak daha konforlu bir mekân deneyimi için ihtiyacınız olan perde sistemleri geliştiriyoruz. Ekibimizle iletişime geçerek, ofisiniz için en doğru perde seçimini uzmanlardan destek alarak yapabilirsiniz.

5/5 - (4 oy)

Similar Posts