Avantajlı Stor Perde Çeşitleri

Stor Perde Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım açısından pek çok avantaj sağlayan stor perde sistemleri giderek daha da popüler bir hâle geliyor. Buna bağlı olarak, çok yönlü alternatifler ve çözümler sunan stor perde çeşitleri de her geçen gün artıyor.

Bu içeriğimizde stor perde çeşitleri nelerdir konusunu incelerek, her birinin hangi alanlarda nasıl kullanılabileceğine örnekler vereceğiz. Luby Tekstil olarak çeşitli stillerde, işlevlerde ve amaçlarda kullanılmak üzere stor perdeler tasarlayıp üretiyoruz. Sizin için en uygun stor perde çeşitlerinin hangileri olabileceğine dair fikir vermek adına, ürettiğimiz çeşitli modellerin kısa bir özetini hazırlamak istedik.

Stor perde çeşitlerimizi, bireysel ihtiyaçlarınıza göre optimize ediyoruz. En doğru ürün için bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaçlarınıza maksimum düzeyde cevap verebilecek stor perdeleri ekibimizden destek alarak seçebilirsiniz. Küçük bir yatırımla ofisiniz, eviniz ya da kış bahçenizde benzersiz bir hava yaratmak için stor perde çeşitleri ideal seçeneklerdir.

Stor perde modellerini kullanarak elde edebileceğiniz avantajları Stor Perdenin Avantajları Nelerdir konulu içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Avantajlı Stor Perde Çeşitleri Nelerdir?  

Stor perde çeşitleri farklı başlıklara göre kategorilere ayrılabilir. Biz stor perde çeşitlerini çalışma prensiplerine ve işlevlerine göre iki ana gruba ayırarak inceleyeceğiz.  

Stor perde çeşitleri nelerdir:

 • Çalışma prensiplerine göre stor perde çeşitleri
  • Yaylı stor perde
  • Zincirli stor perde
  • Motorlu stor perde
  • Pull up (yukarı yönlü) stor perde
  • Perfect fit (mükemmel uyumlu) stor perde
 • İşlevlerine göre stor perde çeşitleri
  • Blackout (karartma) stor perde çeşitleri
  • Sunscreen (güneş koruyucu) stor perde çeşitleri
  • Light-filtering (ışık filtreli) stor perde çeşitleri

İç mekân tasarımlarında kullanabileceğiniz çok farklı stor perde çeşitleri bulunmaktadır. Ancak doğru stor perde seçiminde temel belirleyici malzemedir. Geçmişte stor perde modelleri, ışığı tamamen engelleyen bir yapıya sahipti. Işığı içeriye alabilmek için perdenin yüksekliğiyle oynamak gerekiyordu. Günümüzde ise oldukça fazla çeşitlilikte malzeme seçeneği ile ısı, ışık, mahremiyet kontrolü optimum düzeyde sağlanabiliyor.

1- Çalışma Prensiplerine Göre Stor Perde Çeşitleri

Yaylı, zincirli ya da motorlu olması fark etmeksizin stor perde çeşitleri; farklı renk, desen, doku, malzeme, kumaş, boyut, kalınlık seçenekleri ile üretilebilir. Perdenin kumaş dışındaki bölümlerinde ahşap, alüminyum, plastik kaplama gibi farklı malzemeler kullanılabilir. Örneğin karartma stor perdede de motorlu sistemler kullanılabilir. Buradaki ayrım çalışma prensibine göre yapılmıştır.

a-   Yaylı Stor Perde Nedir?

Yaylı stor perde modelleri, ipsiz-zincirsiz stor perde olarak bilinir. Perdenin açılıp-kapatılması, kenarında bulunan zincir yardımıyla değil, merkez ip vasıtasıyla çek-bırak mekanizmasıyla sağlanır. Ayarlanabilir yapıdaki yaylı stor perde, gereken herhangi bir miktarda kapama ve gölge sağlayabilir.

Yaylı stor perdeler; özellikle kreşler, çocuk yatak odaları ve evcil hayvanların bulunduğu evler için uygun seçimlerdir (güvenlik açısından).

b-   Zincirli Stor Perde Nedir?

Stor perde sistemleri arasında en popüler olan tür zincirli stor perdedir. Sistem; kenarında bulunan zincir sayesinde, silindir ana mekanizmanın yukarı-aşağı yönlü hareket ettirilmesiyle kolayca açılıp kapatılabilir.

Zincirli stor perdeler; çok geniş bir kullanım alanına hitap etmekle birlikte, özellikle toplantı odalarında, çatı pencerelerinde, kış bahçelerinde, yatak odalarında yaygın olarak tercih edilir. Çok geniş renk, desen, doku, kumaş ve ebatlarda tasarlanıp üretilebilirler.

Luby Tekstil Stor Perde Modellerini inceleyerek daha fazla fikir edinebilirsiniz.

c-   Motorlu Stor Perde Nedir?

Motorlu stor perde sistemleri sayesinde perdeleri, fiziksel olarak ulaşmanıza gerek kalmadan kolay ve hızlı bir şekilde açıp kapatabilirsiniz. Motorlu sistemler farklı teknik altyapıları kullanabilir: Tercihinize göre elektrikli stor perde ya da pilli stor perde seçebilirsiniz.

Pilli stor perde sistemi, elektrikli stor perdelere göre enerji açısından daha verimli bir alternatiftir. Motorlu stor perde modelleri, çatı pencereleri gibi ulaşılması zor pencereler için ideal sistemlerdir. Ayrıca çok büyük odalarda perdeleri otomatik kontrol edebilmek açısından işlevseldir. Kış bahçeleriyle de rahatlıkla entegre edilebilirler. Özetle motorlu perde sistemleri; ışığı, evin her köşesinde kontrol etmenizi sağlayan basit, esnek, otomatik, şık, konforlu bir perde sistemidir.

Motorlu stor perde sistemleri ile,

 • Perdelerinizi kumanda yardımıyla kullanabileceğiniz gibi, Amazon Alexa ya da Google Home gibi akıllı ev uygulamalarına bağlayarak sesinizle uzaktan kontrol edebilirsiniz.
 • Perdelerinizi sabah alarmıyla birlikte açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Perdeleri açma-kapama işlemlerini zamanlayabilir, gün içerisinde güneşin yoğun olduğu zaman aralıklarında perdeleri otomatik olarak kapatabilirsiniz.
 • Sıcaklık ve ışık sensörleri de entegre edilebilir. Böylece perdeler hava durumuna göre kendiliğinden açılıp kapanabilir.
 • Perdeleri açıp kapamak için pencerenin yakınında olmaya gerek yoktur.

Motorlu stor perde kullanımıyla elde edeceğiniz avantajlar, seçtiğiniz teknik altyapıya göre değişecektir. Motorlu stor perde sistemlerinin en güzel tarafı, ihtiyaçlarınıza göre optimize edilebilir olmalarıdır. Yani isteklerinize göre özelleştirilebilirler. Ayrıca motorlu sistemlerin karmaşık bir kablolama sistemi de bulunmaz. Çocuklar için son derece güvenli kullanım olanağı sunar. Tüm bu nedenlerle yeni nesil perde sistemleri arasında en konforlu perde çözümlerinden biridir.

Luby Tekstil Motorlu Perde Sistemlerini inceleyerek daha fazla fikir edinebilirsiniz.

d-   Pull Up (Yukarı Yönlü) Stor Perde Nedir?

Pull up stor perde, temel stor sisteminin pencerenin tabanına monte edilmiş versiyonudur diyebiliriz. Perde açma-kapama işlemi; perdenin aşağı değil, yukarı doğru çekilmesiyle yapılır. Pull up perde, işlek bir caddeye/parka bakan mekânlar için idealdir.

Perde kumaşının yukarı doğru çekilerek açılması ile pencerenin alt kısmı kapatılarak üst kısmı açıkta bırakılabilir. Böylelikle ışık içeriye etkin bir şekilde girerken, iç mekân için belli bir yüksekliğe kadar tam mahremiyet sağlanmış olur. Pull up stor perde sayesinde maksimum mahremiyet ve maksimum ışık birlikte sağlanabilir.

e-   Perfect Fit (Mükemmel Uyumlu) Stor Perde

Perfect fit stor perde, uPVC kapı ve pencerelerde kullanılır. Bu sistemde birebir ölçüye göre yapılan perde, çerçevenin içine oturtulur. Perde çerçeveye klipslendiği için çerçevenin delinmesine gerek yoktur. Zincirli değil, yaylı bir sistemdir.

Perfect fit stor perde; yoğun olarak veranda kapıları, Fransız kapılar ya da sürgülü kapılarda kullanılmakla birlikte, tercihe göre uygun çerçeveli pencerelerde de kullanılabilir. Perfect fit stor perde ile son derece düzgün bir yüzey elde edilir. Perde sistemleri arasında yenilikçi ve pratik bir çözümdür.

2- İşlevlerine Göre Stor Perde Çeşitleri

Bu kategorideki stor perde çeşitleri, kumaş malzemelerinin nitelikleri sayesinde mekânlara kazandırdıkları etkilere göre ayrıştırılmıştır. Mahremiyet, ısı ve ışık kontrolü, yalıtım destekleyici rollerine göre aşağıdaki stor perde çeşitlerini değerlendirebilirsiniz. Bu stor perde çeşitleri, motorlu sistemlerle de entegre edilerek kullanılabilmektedir.

a-   Blackout (Karartma) Stor Perde Çeşitleri

Karartma stor perdeler, ışığın filtrelenmesini sağlayan özel kumaş katmanlarından yapılır. Dolayısıyla güneş ışığını minimuma indirmek istediğiniz durumlar için en uygun seçimdir: yatak odaları, ev içi çalışma odası, kreşlerde uyuma odaları, toplantı odaları, sinema odaları…

Karartma stor perdelerin siyah olması zorunlu değildir. Beyaz perdeler de aynı işlevi yerine getirirken, aynı zamanda mekânın daha büyük algılanmasını da sağlayabilirler. Karartma stor perdelerde geçmişe göre artık çok daha fazla renk ve stil seçeneği bulunmaktadır.

Luby Tekstil’den Öneri: İyi bir gece uykusu ve yüksek düzeyde melatonin salgılanması için ortam karanlığı çok önemlidir. Ancak bununla birlikte güne, güneş ışığıyla başlamak da hormonlarımızın işleyişi açısından gereklidir. Bu tür sorunlar için farklı stor perde çeşitleri arasında entegrasyonlar yapılabilir. Motorlu sistemle entegre edilmiş karartma stor perdeler ile bu sorun çözülebilir.

Luby Tekstil Blackout Stor Perde modellerini inceleyerek daha fazla fikir edinebilirsiniz.

b-   Sunscreen (Güneş Koruyucu) Stor Perde Çeşitleri

Güneş koruyucu stor perde çeşitleri,

 • Güneşin yaydığı zararlı UV ışınlarından %90 oranında korunma sağlar (tamamen opak olmadıkları için).
 • Sıcak günlerde ısı girişini bloke ederek soğutma maliyetini önemli ölçüde azaltır.
 • İçeriye alınan ışığın, yüksek düzeyde kontrollü bir şekilde dağıtılmasını sağlar. Böylece iç mekânda ışık patlamaları oluşmaz.
 • Belli bir oranda mahremiyet sağlar ancak dışarı ile içeri arasındaki görsel iletişimi tamamen kesmez.

Sunscreen Stor Perde modellerimizi inceleyerek daha fazla fikir edinebilirsiniz.

c-    Light-Filtering (Işık Filtreli) Stor Perde Çeşitleri

Light-filtering (ışık filtreli) stor perdeler, karartma (blackout) ve güneş koruyucu (sunscreen) perde türlerinin bir karışımıdır. Işık filtreli stor perdelerin filtre katmanları daha gelişmiştir ve filtrelenmiş ışığın içeriye girmesine izin verir. Mahremiyet konusunda güneş koruyucu perdelerden biraz daha efektif çalışırlar.

Hangi Stor Perde Çeşitleri Bana Uygun?

İhtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi hangi stor perde çeşitlerinin tam olarak karşılayacağından emin değilseniz, perde uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Luby Tekstil olarak ücretsiz keşif hizmetimizle sizi ofisinizde ziyaret ediyor;

 • Konum gerekliliklerini ve mekânsal ihtiyaçları analiz ediyor,
 • Kişisel beklentilerinizi ve kurumsal imajınızı inceliyor,
 • Genel dekorasyonun stilini ve trendleri göz önünde bulundurarak sizin için en uygun önerileri sunuyoruz. 

Doğru perde seçimi konusunda izlediğimiz yolu, dikkate aldığımız temel başlıkları öğrenmek için Doğru Ofis Perdesi Nasıl Seçilir başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oyla

Similar Posts