Stor Perdenin Avantajları, Özellikleri

5 Madde ile Stor Perdenin Avantajları Nelerdir?

Ofis, ev, okul, hastane, restoran, otel gibi çok çeşitli kullanım alanlarına sahip stor perdenin avantajları nelerdir, kullanımıyla hangi kazanımlar elde edilir? Hem mekanizma hem de çok geniş kumaş seçenekleri sayesinde stor perde modelleri, farklı mekânlarda kullanım için ideal perde çeşitleridir.

Üstelik sadece seçenek çeşitliliği ile değil yalıtımdaki destekleyici rolü, ısı ve ışık kontrolündeki performansı da stor perdenin avantajları arasında yer alır. Bu içeriğimizde stor perdenin avantajları nelerdir A’dan Z’ye inceleyeceğiniz.

Eviniz ya da ofisiniz için stor perde seçeneğini değerlendirmek istiyor ancak emin olamıyorsanız, Stor Perde Modelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sık sorulan sorular bölümünü inceleyerek, stor perde sistemleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Stor Perdenin Avantajları Nelerdir?

Doğru seçilmiş stor perde; bir mekânı dönüştürmenin en hızlı, en basit ve en uygun maliyetli yollarından biridir. Stor perde sistemleri, pek çok farklı durumda spesifik ihtiyaçlara yönelik işlevsel sonuçlar üretir.  

Luby Tekstil’den Öneri: Geniş pencerelerde tek bir stor perde kullanmak yerine, perdeyi parçalı yapıda kullanabilirsiniz. Birbirinden bağımsız hareket eden perdeler sayesinde ışık yönetimini daha efektif bir şekilde yapabilir, parçaların yüksekliklerini farklılaştırarak ışık alma seviyelerini değiştirebilirsiniz. Böylelikle mekâna esnek ve çok daha güçlü bir tasarım derinliği ekleyebilirsiniz. 

1-   Esnek Seçenek Yelpazesi

Stor perde sistemleri; renk, desen, doku ve kumaş malzemesi çeşitliliğiyle birlikte, istenilen ölçülerde boyutlandırılabilmesi sayesinde son derece kişiselleştirilebilir seçenekler sunar. Esnek seçenek yelpazesi ile hemen hemen tüm mekânlar için uygun bir kombinasyon oluşturmak mümkündür.

Esnek seçenek yelpazesi bağlamında stor perdenin avantajları:

 • Mekânın dekorasyonu hangi stil ve renk dinamikleri üzerine kurulmuş olursa olsun, doğru bir kontrast oluşturabileceğiniz stor perde modellerini rahatlıkla bulabilirsiniz.
 • Çeşitlilik sayesinde dekorasyonda özgürleşmeniz ve farklı yaklaşımları uygulayabilmeniz kolaylaşır.
 • Kumaş rengini ya da kalınlığını belirleyerek güneş ışığını kısmen veya tamamen engelleyebilirsiniz.
 • Yarı saydam modeller sayesinde mahremiyetten ödün vermeden dışarıyla görsel ilişki kurabilirsiniz.
 • Stor perde sistemleri, çok geniş ya da çok dar olarak üretilebildikleri için pencere ve perde boyutu arasında mükemmel bir uyum yakalayabilirsiniz.
 • Stor perdeler, manuel ya da motorlu sistemler üzerine kurulabilir. Böylelikle perde sisteminizi akıllı hâle getirip, uzaktan kontrol edebilme avantajı edinirsiniz.

Stor perdeler; esnek seçenek yelpazesini, çok çeşitli malzemelerden üretilebiliyor olmalarına borçludur. Bu sayede ev, ofis, okul, restoran, hastane, kış bahçesi ya da kafe gibi istenilen her mekânda rahatlıkla kullanabilirler.

Farklı stor perde sistemleri ve avantajları hakkında bilgi almak için Stor Perde Çeşitleri Nelerdir başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

2-   Farklı Stillerle Bütünleşebilme

Stor Perdenin Avantajları Nelerdir – Farklı Stiller

Stor perdenin avantajları arasındaki en önemli başlıklardan biri de farklı dekorasyon stilleriyle bütünleşebilme kabiliyetidir. Stor perde sistemleri, temelde modern stilin bir parçası olarak kabul edilse de doğru kompozisyonla hemen hemen tüm farklı stillerle entegre edilebilirler.

Stor perdeler, dekorasyonda kontrast yakalamak amacıyla kullanılabilir. Örneğin son derece sade bir iç mekân dekorasyonunda güçlü bir etki yaratmak için desenli ya da aykırı renkli kumaşlar seçilebilir. Tam tersi durumlarda da stor perdeler zarif yapıları dolayısıyla kullanışlıdır. İç mekân dekorasyonun çok renkli, hareketli, dinamik olduğu ortamlarda denge unsuru olarak kullanılabilirler.

Perdelerin fazla dikkat çekmesinin istenmediği durumlarda stor perdeler, en sade ve zarif çözümü sunar. Minimalist stilin ise en önemli parçalarıdır diyebiliriz. Hatta stor perdeler, özellikle yatak odası gibi ev içi mekânlarda, tül perdelerle birlikte kullanılarak ortama farklı bir hava katılabilir. Tül ve stor perde arasında renk ve desen geçişleri yaratılabilir. Kış ayları için ekstra yalıtıma ya da derin gece uykusu için ekstra karanlığa ihtiyaç duyulduğunda stor perdeler oldukça işlevseldir.

3-   İşlevsellik

Stor perde sistemlerinin çok geniş bir kullanım alanı olmasının temelinde işlevsel açıdan sağladığı avantajlar yatıyor diyebiliriz. İşlevsel açıdan stor perdenin avantajları arasında; nem itici, alev geciktirici, anti-alerjik ve anti-bakteriyel olma gibi temel ve çok önemli özellikleri sayabiliriz.

Stor Perde ile Etkin Işık Kontrolü Avantajı

Yeni nesil perde sistemlerinin hemen hemen hepsi ile ışığın mekân içerisindeki dağılımını kontrollü bir şekilde yönetebilme imkânınız bulmaktadır. Bununla birlikte stor perdeler, ışık yönetimi konusunda oldukça efektif çalışır.

Mevsimlere, aylara ya da gün içerisindeki zaman dilimlerine göre perdenin konumunu istediğiniz yükseklikte ayarlayabilirsiniz. Burada önemli olan, ışığı ne ölçüde içeri almak istediğinizdir. Stor perdenin avantajları ile içeri ne kadar ışık gireceğine karar verme imkânı elde edersiniz.

Işık kontrolü açısından önemli bir parametre de perdenin kumaşıdır. Günün önemli bir bölümünde güneş ışığını çok yoğun alan bir mekân için (örneğin doğu cephesinde konumlanan) farklı kalınlık ve ek özelliklerde kumaş seçebilirsiniz. Doğal ışığın zaten az miktarda alınabildiği ve mahremiyetin bir miktar göz ardı edilebileceği mekânlarda ise yarı saydam kumaşlarla probleminizi çözebilirsiniz.

Eviniz ya da ofisiniz, direkt olarak işlek bir caddeye bakıyorsa stor perde sistemleri mahremiyet sağlamak açısından da idealdir.  

Stor Perde ile Yalıtım Avantajı

Stor perde sistemlerinde kullanılan kumaşların çoğunluğu yalıtımı destekler nitelikte üretilir. Bu kumaşlar; çok sıcak zamanlarda iç mekânı yüksek sıcaklıktan korurken, soğuk zamanlarda da iç sıcaklığın muhafaza edilmesini sağlar. Böylelikle yazın soğutma, kışında ısıtma giderlerinde azalma sağlanır.

Yalıtım etkisini güçlendirebilmek için kumaşta renk seçimi de önemlidir. Koyu renklerin, açık renklere göre ışığı daha fazla emdiğini düşünecek olursak; yaz ve kış perde değiştirmeniz gerektiği gibi bir sonuç çıkabilir. Ancak bu noktada yapılması gereken, mekânın konum gerekliliklerini analiz ederek en uygun seçimi yapabilmektir.

Ev ya da işyeri olması fark etmeksizin mekânın konumu dikkate alınarak seçim yapılırsa, stor perdeler ısı yalıtımı konusunda performansı yüksek ürünlerdir.

Perde seçiminde konum analizi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini Doğru Ofis Perdesi Nasıl Seçilir başlıklı içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Stor Perde ile Kolay Kullanım Avantajı

Kilitlenmesi/kilidinin açılması zor olabilen diğer perde sistemlerinin aksine stor perdeler, basit ve kullanışlı bir mekanizma üzerine kuruludur. Silindir şeklindeki ana mekanizmaya sarılı kumaş, perde sisteminin kenarındaki zincir sayesinde kolayca aşağı yukarı yönlü hareket ettirilebilir.

Stor perdelerde sistem açısından da farklı seçenekler mevcuttur. Perde sistemi yaylı, zincirli ya da motorlu olabilir. Zincirli ve motorlu stor perdeler, aynı anda birden fazla perdeyi açıp kapatabilme kolaylığı sağlar. Her perde bölümünü ayrı ayrı çalıştırmaya gerek kalmayacağından, ulaşılması zor pencereler için kolay kullanım avantajı sunar. Stor perdelerin kullanımı kolay olduğu gibi, kurulumları da çok kolaydır.

Stor Perde ile Kolay Temizlik Avantajı

Sık sık perde temizliği ve bakımı yapmak istemiyorsanız stor perde sistemleri sizin için idealdir. Hem kumaş yapıları hem de tek parça basit sistemleri sayesinde stor perdenin avantajlarından biri de temizliğinin ve bakımın çok kolay yapılabilmesidir.

Eğer leke oluşumu yoksa, aylık dilimlerle tozunu almanız yeterlidir. Bu durum, elbette stor perdelerin kullanıldıkları yere göre değişir. Örneğin çocuk odaları ve toplantı odalarındaki kullanım için aynı temizlik rutini yeterli olmayacaktır.

Stor perdenin avantajlarından biri de -kullanımları çok yaygın olduğu için- herhangi bir durumda yedek parça bulmak son derece kolay ve düşük maliyetlidir.

4-   Dayanıklılık

Stor perdeler, dayanıklılık açısından da çok avantajlıdır. Hem kumaşları hem de ek mekanizmaları ile oldukça uzun ömürlü bir yapıya sahiptirler. Stor perde kumaşları, UV ışınlarına karşı dayanıklı olacak şekilde üretilir. Böylelikle güneşin soldurucu, aşındırıcı ve yıpratıcı etkilerine karşı maksimum oranda koruma sağlanır.

Özellikle ev içi mekânlar için konuşacak olursak, stor perdelerin klasik tül perdelerden çok daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca stor perdeler -dayanıklı kumaş yapıları sayesinde- iç ortamda bulunan eşyaların güneş ışığına fazla derece maruz kalarak; eskimesini, solmasını, bozulmasını (özellikle teknolojik cihazlar için) önlemektedir.

Stor perdelerin kullanım ömrünü uzatmak için rutin temizlik işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Stor perde sistemlerinin nasıl temizleneceğini öğrenmek için Stor Perde Modelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

5-   Uygun Maliyet

Stor perdeler, tüm bu avantajlarına rağmen aslında oldukça basit bir yapıdadır. Bu da stor perdeleri, diğer pek çok perde sistemine göre çok daha uygun maliyetlerle edinebilmeyi sağlar. Öte yandan kullanımları çok yaygın olduğu için herhangi bir olumsuz durumda yedek parça bulmak çok kolaydır.

Stor perde fiyatları ise kullanılan sisteme, seçilen kumaşa, renk-doku-desen tercihlerine göre projeye özel olarak belirlenmektedir. Stor perde fiyatlandırmasında en etkin olan başlık perde boyutudur.

Sonuç: Stor Perdenin Avantajları

Detaylı açıklamalardan sonra stor perdenin avantajları başlığını toparlamak gerekirse;

 • Etkin ısı ve ışık kontrolü
 • Enerji tasarrufu
 • Hem güneşlik hem perde işlevinde kullanabilme
 • Çok çeşitli renk, desen, doku, kumaş seçenekleri
 • Farklı stillerle özgürce bütünleşebilme
 • Uzun ömürlü kullanım
 • Kolay temizleme
 • Pratiklik
 • Yedek parçalarına kolay ulaşılabilme
 • Uygun fiyatlı seçenekler

Stor perde seçimiyle elde edebileceğiniz avantajları bu şekilde kategorilere ayırabiliriz. Luby Tekstil olarak çok geniş bir seçenek yelpazesiyle stor perde sistemleri tasarlıyor ve üretiyoruz. İhtiyaçlarınıza en uygun stor perde sistemlerini bulmak için tecrübeli ekibimizle iletişime geçebilir, ücretsiz keşif avantajından faydalanabilirsiniz.

Formu doldurup mesajınızı ilettiğinizde sizinle hemen iletişime geçiyor ve sizi ofisinizde ziyaret ediyoruz. Böylece ihtiyaçları, beklentileri, problemleri yerinde keşfediyor ve tecrübelerimize dayanarak size en uygun önerileri sunuyoruz.

Siz de stor perdenin avantajlarından yararlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin ve yeni perdelerinizi birlikte tasarlayalım.

Oyla

Similar Posts